Wiele zakładów przemysłowych, a może nawet wszystkie są zobowiązane do tego, aby z roku na rok ograniczać zużycie energii elektrycznej. Wymogi te są narzucane zarówno przez Unię Europejską, jak również przez nasz własny rząd. Wynika to przede wszystkim z faktu, że energia elektryczna jest w tym momencie produktem mocno deficytowym oraz z tego, że zużywając mniej energii elektrycznej, mniej musimy jej produkować, co w wymierny sposób przekłada się na poprawienie stanu środowiska naturalnego.

W jaki sposób możemy ograniczyć zużycie energii elektrycznej?

Możliwości na ograniczenie zużycia energii elektrycznej jest przynajmniej kilka. Jednym z najprostszych jest większa kontrola nad procesami, które tej energii pochłaniają najwięcej. Często w wielu zakładach są maszyny, które nie pracują w trybie ciągłym, ale w trybie ciągłym są włączone i utrzymują parametry, na przykład temperaturę. Często lepsze panowanie nad produkcją powoduje, że można je częściej wyłączać. Inną metodą jest ograniczenie zużycia energii w obszarach, nie bezpośrednio związanych z produkcją.

Oświetlenie LED-owe

Zamontowanie w zakładzie przemysłowym energooszczędnego oświetlenia LED-owego, z pewnością spotka się z pozytywnym odzewem wszelkich komisji, które odwiedzą nas zakład. W dłuższej perspektywie również nasz zakład zacznie dzięki temu notować zysk. Inwestycja taka chociaż początkowo dość kosztowna, zacznie szybko się zwracać w postaci mniejszych opłat za energię elektryczną od dostawców. Oświetlenie LED-owe może być swobodnie stosowane w każdym miejscu w zakładzie, praktycznie bez żadnych większych ograniczeń związanych z BHP.