Oświetlenie uliczne jest to niezbędna część infrastruktury zarówno dużego miasta jak i małej wsi. Przynajmniej główne drogi w terenie zabudowanym, powinny być dobrze oświetlone. Jest to kwestia bezpieczeństwa zarówno dla pieszych jak i dla kierowców. Nie ma również co wspominać o tym, że dobrze oświetlona wieś lub miasto, jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna oraz estetyczna.

Jak to wygląda w rzeczywistości?

Rzeczywistość niestety jest dosyć brutalna. Z wyłączeniem dużych i bogatych miast, niemal wszystkie samorządy starają się maksymalnie oszczędzać na oświetleniu ulicznym. Temat ten traktowany jest jako niezbędną konieczność, czyli oświetlone są te odcinki, które muszą być. Wynika to oczywiście z oszczędności. Jednak są metody na to, aby móc dobrze doświetlić nasze drogi w mieście lub wsi i sprawić, aby było to zdecydowanie tańsze.

Oświetlenie LED w naszych miastach i wsiach

Generalnie jak to się mówi nie ma nic za darmo. Podobnie jest jeśli chcielibyśmy, za pomocą technologii LED-owej doświetlić ulice. Zanim zaczniemy zauważać faktyczną oszczędność z tego tytułu, będziemy musieli trochę zainwestować. Przede wszystkim będziemy musieli wymienić stare latarnie, która świecą jarzeniowym lub żarnikowym źródłem światła, na latarnie LED. Nie jest to oczywiście sprawa tania, jednak analizując budżet wydatków, to po przeprowadzeniu takiej innowacji, zauważymy zdecydowanie mniejsze zużycie energii. Wszystko to sprawi, że łatwo będzie nam wyliczyć okres zwrotu inwestycji. Warto również pomyśleć o możliwych dotacjach, jakie możemy dostać w związku z przejściem na oświetlenie ekologiczne.