Współczesna technika rozwija się w zastraszającym tempie. Wiele z powszechnie stosowanych rozwiązań, jeszcze kilkanaście lat temu było w sferze science- fiction lub marzeń. Również wiele technologii uznawanych nie tak dawno za szczyt techniki, obecnie odchodzi do lamusa. Dzieje się tak również ze źródłami światła.

Współczesne źródła światła vs stare

Klasyczne źródło światła, jest to źródło żarnikowe lub jarzeniowe. Dopracowywano je do perfekcji, stosowano w nich coraz nowocześniejsze materiały. Wszystko do momentu odkrycia zjawiska emisji wymuszonej fali świetlnej z półprzewodników. Początkowo nic nie zapowiadało rewolucji w tej dziedzinie, ale z czasem źródła półprzewodnikowe były coraz mocniejsze, tańsze oraz trwalsze. Obecnie znamy je pod nazwą LED-owych źródeł. Źródła te są co prawda bardziej skomplikowane w budowie, co nastręcza trudności w produkcji masowej, ale wszystkie inne parametry są na ich plus.

LED- owe źródła światła są mniej energochłonne, mają większą sprawność energetyczną (mniej energii elektrycznej jest konwertowanej na ciepło, co w klasykach jest olbrzymim problemem), są mniejsze. Jedyną cechą jaka może być na plus w „żarnikach”, jest wykorzystywanie emisji ciepła do celów specjalnych. Wszystko to sprawia, że przemysł, infrastruktura oraz gospodarstwa domowe coraz częściej z nich korzystają. Związane jest to z mniejszymi nakładami na energię oraz ze względu na ochronę środowiska naturalnego, które mocno korzysta na zmniejszeniu energochłonności naszej cywilizacji.